Cezary Stypułkowski-stoi na czele najnowocześniejszego banku na świecie-mBank

15 lipca 2021 Maciej Filipkowski

00:00
00:00

To chyba pierwsza niedokończona rozmowa w trzyletniej historii audycji! Szczerze mówiąc, nie spodziewaliśmy się, że życiorys naszego gościa będzie obfitował w taką ilość anegdot, wybitnych osobowości, przełomowych momentów i wartościowych cytatów. Cezary pokazał nam, jak jego decyzje, ludzie, których spotykał po drodze i otwartość na nowe, pozwoliły osiągnąć sukces i objąć prowadzenie nad najnowocześniejszym bankiem w Polsce, będącym wzorem innowacji w polskich bankach.

Z niecierpliwością czekamy na możliwość nagrania drugiej części!

Z tego odcinka audycji Zaprojektuj Swoje Życie o głównodowodzącym najnowocześniejszym bankiem w Polsce dowiecie się:

  •  Dlaczego Cezary nie został rolnikiem?
  •  Wpływ sportu na życiową dyscyplinę naszego gościa.
  •  Jakimi wartościami kieruje się w życiu Cezary i co je ukształtowało?
  •  Jakie korzyści wyniknęły z wyjazdu na stypendium Fulbrighta? 
  •  PZU – krótka przygoda czy duże wyzwanie?
  •  Partnerstwo z WOŚP – jak do tego doszło? 

Notatki z odcinka – innowacje w polskich bankach i bankowości w ogóle… i nie tylko

Cezary nie przyznaje się do projektowania życia. Podkreśla, że jednym z elementów, które go ukształtowały był sport. A konkretnie siatkówka. Dzięki niej nauczył się systematyczności, wytrwałości i dyscypliny. 

Ojciec naszego gościa też miał na niego ogromny wpływ. Gdy rozmawiali o przyszłości Cezarego, nasz gość wspomniał o planach pójścia na ekonomikę rolnictwa. Wtedy ojciec powiedział zdanie, które wzbudziło w Cezarym nieprawdopodobne refleksje. Brzmiało ono tak:

[…] wszystkim tylko nie rolnikiem, bo prawdziwy mężczyzna nie może zależeć od pogody. 

Rozpoczęły się rozmyślania nad alternatywną ścieżką edukacji. Nasz gość zdecydował się pójść na prawo. Wspomina, że pierwszy rok studiów być dość samotnym czasem. Na trzecim roku zaczął chodzić na seminarium z zarządzania gospodarką narodową. Jego profesor był znanym prawnikiem w tej dziedzinie. Co więcej, w 1980 roku został szefem X Zespołu Komisji Reformy Gospodarczej. Cezary był wolontariuszem w tym zespole. Z zawodowego punktu widzenia, był to moment, który nie zdarza się zbyt często, a nasz gość potrafił go odpowiednio wykorzystać. 

W późnych latach osiemdziesiątych, jako stypendysta Fulbrighta, studiował na Business School uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Był to czas zdobywania wiedzy z zakresu finansów, poznawania interesujących i wpływowych ludzi. 

Po powrocie do Polski, przez 13 lat zajmował się zarządzaniem bankiem – kierował zarządem Banku Handlowego. W tym czasie Cezary wprowadził Bank na Giełdę Papierów Wartościowych. 

Następnym istotnym krokiem w karierze naszego gościa była funkcja prezesa zarządu grupy PZU.

Kolejne lata to, między innymi, praca w J.P. Morgan w Londynie. Pełnił tam rolę dyrektora zarządzającego banku inwestycyjnego J.P. Morgan na Europę Środkową i Wschodnią. Dwa razy proponowano mu tę posadę. Za drugim razem się zgodził. Cezary wspomina, że w czasie piastowania tego stanowiska, odbywał nawet 100 lotów rocznie! 

Kiedy zaczynamy rozmawiać o mBanku, Cezary śmieje się, że wybrał tę pracę, bo siedziba firmy była oddalona o 300 kroków od jego domu. 

Na początku swojej działalności, mBank nie miał realnych konkurentów w segmencie, w którym funkcjonował. Dzięki temu mogli zapraszać nowych klientów bez obawy o pozostałe banki. Obecnie, w kategorii banki mobilne, mBank dzięki wdrożonym innowacjom w bankowości ma prawdopodobnie najlepsze rozwiązania na świecie.

Cezary chciałby aby widzowie i słuchacze zapamiętali:

Był taki moment w karierze naszego gościa, że odmówił pracy ze względu na to, że był za młody, żeby jego przełożonym był ktoś, od kogo nie może się niczego nauczyć. Co więcej, Cezary wyartykułował tę myśl niedoszłemu pracodawcy. 

W procesie decydowania o swojej przyszłości, należy pamiętać, że jest taki czas, w którym bardzo dużo chłoniemy i się uczymy. Otaczajcie się wtedy ludźmi inteligentnymi, światłymi, doświadczonymi i mądrymi – życiowo i biznesowo. To na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Interesuje Cię temat innowacji w bankowości? Sprawdź także rozmowę z Chief Innovation Officer w BNP Paribas.



Komentarze (4)

  • Normalnie szok!!! Złoto nie człowiek… wow.

  • Joanna Tonkowicz 17 lipca 2021

    Bardzo ciekawy wywiad! Czekam na ciąg dalszy! Żałuje ze zabrakło czasu na standardowe pytania na koniec!

  • Joanna Tonkowicz 17 lipca 2021

    Bardzo ciekawy wywiad! Czekam na ciąg dalszy! Żałuję że zabrakło czasu na standardowe pytania na koniec! Dużo inspiracji zabieram! Gdyby byl dalszy ciąg, to chętnie zapytałabym czemu tak mało kobiet jest na stanowiskach liderskich w bankowości 🙂

  • Bardzo ciekawa rozmowa. Brakuje obecnie mentorów, nie tylko w bankowości. Ciekawie posłuchać jak dużą rolę takie autorytety potrafią odegrać w kształtowaniu młodych ludzi i ich karierze. Czekam na kolejną część rozmowy.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *